۱۳۹۹ شنبه ۱۶ فروردين
مرکز مقاومت بسیج
دكتر طهرانچي در مراسم گراميداشت هفته دفاع مقدس:
جوانان را در كلاس‌هاي درس با ارزش‌هاي دفاع مقدس به عنوان يك متن زنده آشنا كنيم/ وقايعي كه در آن شهيد نقش محوري دارد، زنده باقي مي‌ماند
رئيس دانشگاه آزاد اسلامي گفت: وقايعي هستند كه در بطن آنها شهيدان قرار دارند، اين واقعه‌ها به صورت يك واقعه تاريخي نمي‌مانند، بلكه زنده هستند.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي، مراسم گراميداشت هفته دفاع مقدس با عنوان «دفاع همچنان باقيست» با حضور دكتر محمدمهدي طهرانچي رئيس دانشگاه آزاد اسلامي، سردار سرلشكر پاسدار دكتر سيديحيي صفوي دستيار و مشاور عالي فرماندهي معظم كل قوا، معاونان، مديران و كاركنان سازمان مركزي صبح امروز برگزار شد.

دكتر طهرانچي در اين مراسم با درود به روح مطهر امام خميني (ره) و ارواح پاك شهدا به ويژه شهداي دفاع مقدس و آرزوي طلب طول عمر با عزت براي مقام معظم رهبري كه در ظلمتكده جهاني تنها چراغدار و راهبر هستند، گفت: رهبر معظم انقلاب اميد را در دل مستضعفان جهان زنده كردند وان‌شاءالله به دست با بركتشان پرچم انقلاب اسلامي به دست امام زمان (عج) برسد.

وي با بيان اينكه برخي از وقايع تاريخي در گذر زمان تنها مايه عبرت و جزئي از تاريخ محسوب مي‌شوند و مردم آنها را به روايت‌هاي مختلف نقل مي‌كنند، اظهار داشت: وقايعي هستند كه در بطن آنها شهيدان قرار دارند. اين واقعه‌ها به صورت يك واقعه تاريخي نمي‌مانند، بلكه زنده هستند.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي به قيام تاريخي عاشورا اشاره و تصريح كرد: اين قيام با وجودي كه بيش از هزار سال پيش اتفاق افتاده، اما هنوز زنده است و مردم همچنان عزاداري مي‌كنند.

دكتر طهرانچي با اشاره به آيه «وَلَا تَحْسَبَنَّ الَّذِينَ قُتِلُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ أَمْوَاتًا بَلْ أَحْيَاءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ يُرْزَقُونَ» (هرگز كسانى را كه در راه خدا كشته شده‌اند مرده مپندار، بلكه زنده‌اند كه نزد پروردگارشان روزى داده مى‌‏شوند)، خاطرنشان كرد: وقايعي كه در آن شهيد نقش محوري دارد، زنده باقي مي‌ماند و به دست فراموشي سپرده نمي‌شود.

وي با بيان اينكه 30 سال از دفاع مقدس گذشته است، افزود: سؤالي كه اينجا مطرح مي‌شود، اين است كه آيا در كشور عراق نيز همانند ايران اين واقعه زنده است؟ خير، زيرا در كشور عراق موضوع شهيد و شهادت در آن دوران مطرح نبوده است. شهادت در وقايع هميشه زنده و هدايتگر است.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي اظهار داشت: براساس آيه «فَرِحِينَ بِمَا آتَاهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ وَيَسْتَبْشِرُونَ بِالَّذِينَ لَمْ يَلْحَقُوا بِهِمْ مِنْ خَلْفِهِمْ » شهيدان از آنچه كه خداوند به آنها مي‌دهد، خوشحال هستند. جريان شهادتي وجود دارد، به اين شكل كه دوران دفاع مقدس به شهداي حرم و دفاع مقدس متصل مي‌شود. به همين دليل است كه جواناني كه عاشورا و جنگ را نديده و تجربه نكردند، آرزوي شهادت دارند.

دكتر طهرانچي با تأكيد بر اينكه در وقايع زندگي دو دسته تاريخ وجود دارد، گفت: در دسته نخست كه شهيد در بطنش وجود دارد، واقعه هميشه باقي مي‌ماند و منقطع نميشود. در دسته دوم نيز بحث شهادت در وقايع وجود ندارد و تنها يك واقعه تاريخي است.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي با بيان خاطره‌اي از دوران دفاع مقدس در عمليات رمضان در سال 61 اظهار داشت: با گذشت بيش از 30 سال از اين واقعه تاريخي در دو كشور ايران و عراق، شاهد بازتاب‌هاي مختلفي در دو كشور هستيم. در عراق هيچ اسمي از صدام باقي نمانده و مردم اين كشور به آن دوران افتخار نمي‌كنند، اين در حالي است كه در ايران اين واقعه همچنان زنده و باعث فخر و مباهات ايرانيان است و ياد و خاطره شهدا در دل تك تك مردم زنده و باقي مانده است.

وي در پايان تأكيد كرد: ان شاءالله بتوانيم جوانان را در كلاس‌هاي درس با فرهنگ و ارزش‌هاي دفاع مقدس نه به عنوان يك واقعه تاريخي، بلكه به عنوان يك متن زنده آشنا كنيم.

تاریخ:
1398/07/10
تعداد بازدید:
13
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
مجموعه تصاویر
تمام حقوق اين وب سايت متعلق به سازمان مركزي دانشگاه آزاد مي باشد
Powered by DorsaPortal