۱۳۹۸ يکشنبه ۵ خرداد
مرکز مقاومت بسیج
سازش در مقابل آمريكا نتيجه‌اي جز تحميل فشار بيشتر ندارد
يك كارشناس مسائل آمريكا گفت: با مطالعه قانون كاتسا مي‌توان دريافت كه سازش در مقابل آمريكا نتيجه‌اي جز تحميل فشار بيشتر ندارد.

به گزارش خبرنگار حوزه تشكل‌هاي دانشجويي گروه دانشگاه خبرگزاري آنا، فؤاد ايزدي در نشست بصيرت‌افزايي بسيج كاركنان وزارت علوم و مراكز آموزشي عالي كشور كه صبح امروز در دانشگاه شهيد بهشتي برگزار شد، گفت: عده‌اي در داخل كشور اين بحث را مطرح مي‌كنند كه ترامپ فردي اقتصادي و اهل معامله است، پس با يك توافق مي‌توان كشور را اداره كرد كه اين تفكر اشتباه است.

وي در ادامه افزود: با مطالعه كتاب‌هاي مربوط به جزئيات سياست خارجي آمريكا و قانون كاتسا مي‌توان دريافت كه سازش در مقابل آمريكا نتيجه‌اي جز تحميل فشار بيشتر ندارد.

 

اين استاد دانشگاه در حوزه مطالعات مسائل آمريكاشمالي توضيح داد: ايالات متحده امريكا، كشور ما را در ليست قانون اقدام‌هاي تحريمي عليه كشورهاي دشمن موسوم به كاتسا قرار داده است و با دقت در متن اين قانون كه در زمان رياست جمهوري اوباما تصويب شد خواهيم فهميد كه از اساس مذاكره با آمريكا باعث كاهش فشار اين كشور نمي‌شود.

وي با اشاره به متن قانون كاتسا اشاره كرد: قانون كاتسا در سال 2009 ميلادي تصويب شد و در اين قانون يكي از اقدامات تصريح شده، ايجاد نكردن روابط دوستانه با كشورهاي دشمن و تغيير روندهاي داخلي آن كشور است، بنابراين نقض برجام توسط ترامپ در راستاي تمايل ايالات متحده به دريافت امتيازات بيشتر است.

كارشناس مسايل آمريكا عنوان كرد: اين سخن مقام معظم رهبري در باره عدم اطمينان به آمريكا در مذاكرات ناشي از اطلاع كامل معظم‌له از اين قوانين است، و مذاكرات هسته‌اي درحالي انجام مي‌شد كه تغييري در نحوه برخورد امريكا با ايران ايجاد نمي‌كرد.

ايزدي اظهار كرد: تعدادي از افراد در داخل كشور زمينه را براي تحميل فشار بيشتر آمريكا را بر كشور فراهم مي‌كنندف ربط دادن اب خوردن مردم به برجام، باقي‌مانده در برجام پس از خروج آمريكا و مطرح كردن برجام موشكي از اين دست همكاري عوامل داخلي است.

وي اعلام كرد: شايد بعضي معتقدند كه امريكا در جريان توافق برجام امتيازات زيادي را به ايران داده است اما چرا با اين وجود اين توافق نقض شد در جواب بايد گفت، ترامپ زماني برجام را نقض كرد كه اطمينان حاصل كرد با تحميل فشار بيشتر بر ايران مي‌تواند امتيازات بيشتري را بگيرد.

كارشناس مسايل آمريكا ادامه داد: ايالات متحده در برخورد با كشورهاي جهان سه موضع كلي دارد، سياست اول در مقابل كشورهايي است كه منابعي ندارند و آمريكا نيز تمايل چنداني به دخالت در امور اين كشورها ندارد، سياست دوم درقبال كشورهايي است كه منابع دارند و دولت‌هاي مستقر در اين كشور همسو با سياست‌هاي آمريكا هستند كه ايالات متحده در قبال اين كشورها حداكثر منابع اين كشورها را استفاده مي‌كنند و سياست سوم هم درقبال كشورهايي است كه داراي قدرت هستند و تنها در قبال اين كشورها اميد به توافق سياسي دارند.

ايزدي تاكيد كرد: بايد توجه كنيم كه سازش در مقابل آمريكا نتيجه‌اي جز تحميل فشار بيشتر ندارد و سياست‌هاي آمريكا در قبال ايران تا زمانيكه تمام اركان قدرت داخلي كشور را تغيير ندهد، تعديل نخواهد شد.

تاریخ:
1397/10/12
تعداد بازدید:
4
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
مجموعه تصاویر
تمام حقوق اين وب سايت متعلق به سازمان مركزي دانشگاه آزاد مي باشد
Powered by DorsaPortal