۱۳۹۹ شنبه ۱۶ فروردين
مرکز مقاومت بسیج
حضور 400 خانواده از كاركنان دانشگاه آزاد اسلامي در اردوهاي راهيان نور
رئيس مركز امور شاهد و ايثارگران دانشگاه آزاد اسلامي به تشريح جزئيات حضور خانواده كاركنان دانشگاه آزاد اسلامي در اردوهاي راهيان نور پرداخت.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي به نقل از روزنامه فرهيختگان، دكتر حسين نصيرزاده رئيس مركز امور شاهد و ايثارگران دانشگاه آزاد اسلامي در يادداشت امروز روزنامه فرهيختگان، جزئيات حضور خانواده كاركنان دانشگاه آزاد اسلامي در اردوهاي راهيان نور را تشريح كرد.

در اين يادداشت آمده است:

بعد از تحولات مديريتي دانشگاه آزاد اسلامي در حدود سال 1391، بحث فعال‌شدن اردوهاي راهيان نور در بخش كاركنان دانشگاه آزاد اسلامي مطرح شد و بعد از آن همواره در مجموعه سازمان مركزي و بعضاً در واحدهاي دانشگاه‌ آزاد اسلامي استان تهران، كاروان‌هايي را براي بازديد از مناطق جنگي تحت‌عنوان راهيان نور ساماندهي كرديم، اما از سال گذشته به‌دنبال اين بوديم كه حضور برجسته و فعال‌تري در اين عرصه داشته باشيم تا دانشگاه آزاد اسلامي در كنار دانشگاه‌هاي دولتي حضور قابل‌توجهي در اين برنامه مذهبي، معنوي و گردشگري داشته باشد.

در حال حاضر با ظرفيت بسيار خوبي كه در دانشگاه آزاد اسلامي وجود دارد، اميدواريم اين برنامه با جديت بيشتري برگزار شود تا فضاي مناسب‌تري براي حضور مجموعه خانواده دانشگاه آزاد اسلامي در كنار دانشگاه‌هاي دولتي در اين برنامه معنوي و سياحتي ايجاد شود. امسال در مجموع حضور 400 نفر از كارمندان سازمان مركزي دانشگاه آزاد اسلامي به‌همراه خانواده‌هايشان را در اردوهاي راهيان نور خواهيم داشت، البته به دانشگاه آزاد اسلامي استان خوزستان به‌خصوص واحدهاي خرمشهر و آبادان هم ابلاغ كرده‌ايم محل اسكان مناسبي را در اختيار اين كاروان‌ها قرار دهند. به احتمال زياد به اين آمار افزوده خواهد شد و اميدواريم در سال‌هاي آينده حضور چشمگيرتري در اين برنامه مقدس داشته باشيم.

ذكر اين نكته ضروري است كه در طول سال گذشته به گفته دكتر ابراهيم كلانتري معاون فرهنگي و دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي، حدود 13 هزار نفر از دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي در اين اردوها شركت داشتند، ولي در اداره‌كل امور شاهد و ايثارگران دانشگاه آزاد اسلامي تمركز ما روي كاركنان و جامعه ايثارگران دانشگاه است كه اميدواريم هر سال توفيقات بيشتري در خدمت به اين عزيزان در اين حوزه و ساير حوزه‌ها به دست آوريم.

بيان حقايق جنگ در محل جنگ

طبيعتاً در بازگويي خاطرات جنگ و بيان تئوري‌ها، ‌بخشي از حقايق دفاع مقدس بيان مي‌شود كه در طول سال با كارمندان بسيجي و فعالان ايثارگر دانشگاه اين برنامه‌ها را داريم، اما براي اينكه اين واقعيت‌ها براي نسل جديد و خانواده‌هاي آنها تداعي شود، نيازمند حضور در منطقه هستيم تا اثرات لازم از اين اقدام حاصل شود. به همين جهت سعي‌مان بر اين است كه در طول سال چه در برگزاري برنامه‌هاي هفته دفاع مقدس و چه در بحث هفته بسيج، موضوعات مختلفي كه بيان مي‌شود به‌صورت يكجا در اردوهاي راهيان نور با تبيين بيشتر به كارمندان دانشگاه آزاد اسلامي و اعضاي خانواده آنها منتقل شود چون معتقديم تاثيرات حاصل‌شده از اين اقدام ماندگاري و پايداري زيادي در پي خواهد داشت. در حقيقت يكي از مهم‌ترين اهداف ما از اجرا و عملياتي‌كردن اردوهاي راهيان نور اين است كه در قالب اين اردوها درصدد انتقال تجربيات و روحيه معنوي و البته شرايط و زمان و مكان ايام دفاع مقدس در محل وقوع اين اتفاقات هستيم. به همين جهت يادمان‌ها و حضور مردم در اين اردوها، خود به اندازه هزاران كتاب و فيلم در يك ديدار حضوري از منطقه در نسل جديد اثر بگذارد؛ به همين دليل شاهد اين هستيم كه وقتي اعزام كاروان‌ها انجام مي‌شود و مردم در منطقه حضور پيدا مي‌كنند، اثرات وضعي آن قابل‌توجه است اگرچه نمي‌توانيم نافي تاثير عرصه هنر در اين زمينه باشيم.

مقام معظم رهبري فرمودند شهداي گمنام ما امامزاده‌هاي انقلاب و نهضت هستند. بنابراين وقتي وارد يك محل معنوي مي‌شويم دل ما با معنويت گره مي‌خورد و دعواهاي سياسي و جهت‌گيري‌ها را فراموش مي‌كنيم؛ مكان‌هاي راهيان نور شاهد حضور همه اقشار از تفكرات مختلف است و احساس ايجاد تكليف برابر شهدا را به‌صورت پررنگ ايجاد مي‌كند، ازاين رو بزرگ‌ترين نعمت براي نظام جمهوري اسلامي است تا با آگاه‌سازي نسل جديد، عاملي براي وحدت ملي و دوري از جنجال‌هاي سياسي باشد. مطمئناً تأثير اين اقدام در همدلي اجتماعي و برقراري ارتباط بيشتر بين نسل جنگ و انقلاب و نسل جديد تاثير قابل‌توجهي خواهد داشت.

حضور در اين اردوها باعث مي‌شود به خيلي از سوالات و شبهات پيرامون جنگ و دفاع مقدس پاسخ داده شود، مثل اينكه رزمندگان چطور جنگيده‌اند و چرا جنگ اينقدر طول كشيده و سوالاتي از اين دست؛ جوانان ما از نسل‌هاي مختلف در اين يادمان‌ها و اردوها حضور پيدا مي‌كنند و در شرايط مكاني اين مناطق و با توجه به اينكه راويان، خودشان در دوران مقدس حضور داشته و روايت مي‌كنند و فيلم‌هاي مستندي كه در يادمان‌ها پخش مي‌شود، افراد به‌صورت مستقيم منطقه و شرايط آن دوران را از نزديك مي‌بينند درنتيجه به‌صورت ناخواسته پاسخ خيلي از سوالات و شبهات احتمالي در ذهن آنها شكل مي‌گيرد.

به همين دليل تاثيرگذاري اردوهاي راهيان نور را به سفارش مقام معظم رهبري جدي گرفته‌ايم و معتقديم حضور در اين برنامه معنوي، حتي تاثير بيشتري از بيان مطالب سر كلاس درس دارد، چراكه وقتي فرد در محيط قرار مي‌گيرد و شرايط جانفشاني ايثارگران را از نزديك مشاهده مي‌كند و اينكه چطور چنين شهادت‌طلبي‌ها و ايثارگري‌هايي صورت گرفته، بيشترين و بهترين تاثيرات را درون خود احساس مي‌كند و بعد از مراجعت از اين مناطق، خود اين افراد آنچه را ديده‌اند براي سايرين نقل مي‌كنند و از اين طريق حقايق اين فرهنگ رفيع ميان مردم عزيز كشورمان بيشتر اشاعه پيدا مي‌كند.

تاریخ:
1397/12/19
تعداد بازدید:
18
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
مجموعه تصاویر
تمام حقوق اين وب سايت متعلق به سازمان مركزي دانشگاه آزاد مي باشد
Powered by DorsaPortal