۱۳۹۹ شنبه ۱۶ فروردين
مرکز مقاومت بسیج
بسيجيان بايد در حوزه اقتصادي اثرگذار باشند
رئيس مركز امور شاهد و ايثارگران دانشگاه آزاد اسلامي گفت: بسيجيان بايد در جنگ اقتصادي فرماندهي را به‌عهده گرفته و اقدامات لازم را در دانشگاه‌ها انجام دهند.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادي خبرگزاري آنا، حسين نصيرزاده ظهر امروز در همايش اقتصاد مقاومتي و حمايت از كالاي ايراني با اشاره به پيروزي انقلاب اسلامي گفت: بعد از پيروزي انقلاب اسلامي تلاش كرديم وضعيت مطلوبي براي مردم رقم بزنيم و قرار بر اين بود كه انقلاب اسلامي يك حركت جدي را براي سامان‌دهي در حوزه‌هاي اجتماعي، سياسي و اقتصادي شروع بكنند.

وي افزود: از آنجا كه دشمن، امام(ره) و قدرت انقلاب اسلامي را شناخت، از همان ابتدا اجازه حركت را به جمهوري اسلامي نداد و هشت سال دفاع مقدس را بر ما تحميل كرد.

 

فرمانده مركز بسيج كاركنان وزارت علوم، تحقيقات و فناوري با اشاره به ارتباط ميان جنگ و موضوع اقتصادي توضيح داد: دشمن در زمان جنگ هم ما را تحريم كرده بود اما بچه‌هاي نظام با همت و تلاش نيازمندي‌هاي جبهه‌ها را تأمين و شروع به ساخت تجهيزات مورد نياز در اين جبهه‌ها كردند.

نصيرزاده افزود: ما با كمترين امكانات حتي در حوزه خريد تجهيزات توانستيم با همت بچه‌هاي بسيجي از اين مشكلات گذر كنيم.

 

وي با اشاره به دوران دفاع مقدس و تجهيزات ساخته شده توسط نيروهاي داخلي تصريح كرد: خاطرم هست كه در آن دوران نارنجك‌ها و آرپي‌جي‌هايي كه توسط نيروهاي متخصص داخلي توليد شده بودند، با مشكلاتي روبه‌رو بودند اما امروز ما در زمينه توليد موشك حرف اول را در منطقه مي‌زنيم و همگان از اين موشك‌ها واهمه دارند.

رئيس مركز امور شاهد و ايثارگران دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره به پايان جنگ تحميلي و ورود به عرصه جنگ اقتصادي بيان كرد: امروز بسيجيان مانند هشت سال دفاع مقدس چه در حوزه‌هاي اجتماعي، اقتصادي و سياسي بايد از نظام اسلامي دفاع كنند.

 

نصيرزاده با اشاره به سخنان مقام معظم رهبري درباره اينكه جنگ تحميلي تمام شد ولي عرصه ديگري از جنگ بر روي ما گشوده شد، تصريح كرد: اگر ما به اين سخنان توجه مي‌كرديم، صنايع ديگر ما هم بايد مانند صنايع موشكي و دفاعي به بالندگي مي‌رسيدند اما اين اتفاق نيفتاد.

وي با تأكيد بر اينكه جنگي كه بر ما تحميل كردند، به جنگ و تهاجم فرهنگي تبديل شد، ادامه داد: در اين جنگ ذائقه مردم و جامعه ما را به‌سمت برندهاي خارجي بردند و تغيير دادند.

فرمانده مركز بسيج كاركنان وزارت علوم، تحقيقات و فناوري با اشاره به تغيير ذائقه مردم به مصرف‌گرايي علي‌رغم تأكيد مقام معظم رهبري بر حمايت از كالاي ايراني تصريح كرد: وقتي كه كارخانه‌دار ما محصولي را توليد كرد و خريدار نداشت، سبب شد كه صنايع ما مستأصل شوند و امكان رقابت با برندهاي خارجي را نداشته باشد.

 

نصيرزاده با بيان اينكه جنگ فرهنگي به تغيير ذائقه مردم تبديل شد، توضيح داد: بعد از تغيير دادن ذائقه مردم توسط دشمن، آنها به تحريم‌هاي اقتصادي روي آوردند.

وي با تأكيد بر اينكه بسيجيان بايد در حوزه اقتصادي اثرگذار باشند، تأكيد كرد: همان‌گونه كه در هشت سال دفاع مقدس بسيجيان اثرگذارترين نيروهاي ميدان بودند، امروز بايد در جنگ اقتصادي نيز فرماندهي را به‌عهده گرفته و اقدامات لازم را در دانشگاه‌ها انجام دهند.

 

فرمانده مركز بسيج كاركنان وزارت علوم، تحقيقات و فناوري با اشاره به تغيير ذائقه فرهنگي مردم گفت: دشمن با ترويج برندهاي خارجي، قدرت انتخاب را از مردم گرفت و خيلي از امكانات داخلي را به‌سمتي برد كه با ذهنيت ايجاد شده و تغيير ذائقه در نزد مردم، ديگر قابليت مصرف نداشته باشند.

 

دو مشكل اصلي در اقتصاد از نگاه معاون دانشگاه تربيت مدرس

محمدرضا كلباسي در ادامه اين همايش با اشاره به دو مشكل اصلي در اقتصاد كشور گفت: وابستگي به نفت و مشكل در صادرات كالا دو معضل بزرگ در اقتصاد كشور ما است كه از ديرباز، اقتصاد ما را درگير خود كرده است. كشورهاي غربي با استفاده از اين دو موضوع تلاش كردند كه سلطه‌گري خود را بر كشورها مخصوصاٌ ايران تحميل كنند.

 

معاون آموزش دانشگاه تربيت مدرس با اشاره به فرصت به‌دست آمده در شرايط فعلي اقتصادي كشور، تصريح كرد: اقتصاد مقاومتي يك علم است و مي‌توانيم بهترين روش براي عبور از اين بحران‌ها را اقتصاد مقاومتي در نظر بگيريم. وي يكي از معضلات موجود در كشور را واردات بي‌رويه به‌جاي صادرات حداكثري عنوان كرد و گفت: اگر چند مورد در حوزه صادرات را در نظر بگيريم، قطعاً در صادرات محصولات موفق خواهيم بود. يكي بحث كيفيت و دومي بحث قيمت. در بحث كيفيت به‌علت اينكه بازار بسيار هوشمند عمل مي‌كند، در توليد ما با نظارت جدي، كيفيت را در نظر گرفته تا امكان صادرات را از دست ندهيم.

 

وي با اشاره به طرحي به‌عنوان تحول راهبردي كه در دانشگاه تعريف شده است، تأكيد كرد: اين طرح از چهار محور تشكيل شده است كه يكي از بخش‌هاي مهم آن اقتصاد مقاومتي تحت عنوان خوداتكايي است.

 
تاریخ:
1397/12/12
تعداد بازدید:
7
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
مجموعه تصاویر
تمام حقوق اين وب سايت متعلق به سازمان مركزي دانشگاه آزاد مي باشد
Powered by DorsaPortal