حدیث هفته

یادداشت ها

پیوندها

میثاق نامه بسیج

اوقات شرعی

سامانه مرکز مقاومت بسیج کارکنان

اشتغال و تولید؛ نقاط اصلی اقتصاد مقاومتی
 
رهبرانقلاب، در پيام نورزوی سال۹۶:
اقتصاد مقاومتی یک مجموعه است. من علاج را در این میبینم که این مجموعه را به نقاط مهم تقسیم کنیم و برای هر نقطه‌ی کلیدی و مهمّی یک فصلی از زمان را قرار بدهیم، و از مسئولین و افراد شاخص و از آحاد مردم بخواهیم که همه‌ی همّت خود را بر روی آن نقاط کلیدی متمرکز کنند.
به اعتقاد من نقطه‌ی کلیدی امسال عبارت است ازتولید_داخلی؛ و اشتغال و عمدتاً اشتغال_جوانان؛ اینها آن نقاط کلیدی اصلی است.
اگر ما توانستیم روی این دو نقطه متمرکز بشویم و کارها را بر این اساس برنامه‌ریزی و دسته‌بندی بکنیم، تصوّر این است که کار بمیزان زیادی جلو خواهد رفت و موفّقیّتهای چشمگیر و محسوسی پیش خواهد آمد.
 
 
مراسم گرامیداشت سالروز آزادسازی خرمشهر با هدف تجلیل از خانواده های شهدا و ایثارگران دانشگاه آزاد اسلامی به همت مرکز بسیج کارکنان دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی، در سالن شهید مطهری سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر علی محمد نوریان در این مراسم با درود به روان پاک امام شهدا و شهدای 8 سال دفاع مقدس، اظهار داشت: امام (ره) درخصوص فتح خرمشهر فرمودند: سپاس بی حد بر خداوند قادر که کشور اسلامی و رزمندگان متعهد و فداکار آن را مورد عنایت و حمایت خویش قرار داد و نصر بزرگ خود را نصیب ما فرمود. به فرموده مقام معظم رهبری؛ ملت بزرگ ایران به خاطر صبر و ایمان به پیروزی دست یافت و باید از حماسه های به جا مانده از جنگ برای جاری کردن این روحیه در امتداد تاریخ استفاده شود.
دکتر نوریان با بیان اینکه با جانفشانی فرزندان ملت، امروز کشورمان در سایه هدایت داهیانه مقام معظم رهبری، از امنیت و آرامش برخوردار است، افزود: امیدوارم که جامعه دانشگاهی ما با تأسی از فرهنگ دوران دفاع مقدس، در لباس علم و دانش بتوانند در پاسداشت ارزشهای انقلاب اسلامی و فرهنگ ایثار و شهادت و توسعه علمی کشور مثمرثمر باشند.
خرمشهر نماد افتخار و سند شجاعت ملت بزرگ ایران است
وی با اشاره به برگزاری مراسم های گرامیداشت سالروز فتح خرمشهر تاکید کرد: این قبیل نشست ها، درواقع شکرگزاری از آنانی است که جان خود را به ملت ایران هدیه کردند و خون خود را پای درخت انقلاب ریختند تا امروز بتوانیم در آرامش و اقتدار زندگی کنیم. حقیقتاً باید قدردان آنان باشیم.
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه خرمشهر نماد افتخار و غیورمردی ایران و سند شجاعت و جانبازی و غرورآفرینی ملت بزرگ ایران است، خاطرنشان کرد: در 8 سال دفاع مقدس مادرانی را دیدیم که 5 شهید به انقلاب اسلامی تقدیم کردند اما خم به ابرو نیاوردند تا دل دشمن شاد نشود.
وی افزود: شاید ما به عنوان مسئولان این نظام نتوانسته ایم آنطور که باید، این حماسه ها را به نسل امروز انتقال دهیم و عظمت آن را توصیف کنیم. جوانان امروز باید این خاطرات را بشنوند و با فرهنگ ایثار و شهادت آشنا شوند به همین منظور مراسم بزرگداشت آزادسازی خرمشهر هر سال باید باشکوه تر در محافل دانشگاهی برگزار شود تا نسل جوان متوجه باشند که آرامش و امنیت کنونی، نتیجه فداکاری فرزندان وطنی است که برای حفظ کشور از جان خود گذشتند.
دکتر نوریان تاکید کرد: جامعه دانشگاهی نباید اجازه دهد تاریخ جنگ و فرهنگ ایثار و شهادت به فراموشی سپرده شود.
وی با اشاره به نقش دانشگاه آزاد اسلامی در حفظ و نشر ارزشهای دفاع مقدس، اظهار داشت: تدریس درس دفاع مقدس یکی از اقدامات موثری است که دانشگاه آزاد اسلامی از تاریخ ۲۷ دی ۱۳۸۶ با تایید آیت الله هاشمی رفسنجانی (ره)، اجرایی کرده است.
نباید اجازه دهیم خاطره مدافعان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، توسط شبکه بین الملل جهانی تحریف شود
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه نباید اجازه دهیم خاطره مدافعان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، توسط شبکه بین الملل جهانی تحریف شود، گفت: باید تلاش کنیم کارهای آموزشی و تبلیغاتی بیشتری در زمینه دفاع مقدس انجام شود و کارهای جدیدی درخصوص دستاوردهای علمی و رزمی دفاع مقدس صورت گیرد که دانشگاه آزاد اسلامی آمادگی دارد در این زمینه مشارکت بهتری داشته باشد.
دکتر نوریان در ادامه پیشنهاد داد برای آشنایی بیشتر دانش آموزان با فلسفه و روحیه جنگ و دفاع مقدس، نسخه جدید و دانش‌آموزی درس دفاع مقدس در مدارس سما دانشگاه آزاد اسلامی ارائه شود.
12درصد دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی از خانواده شاهد و ایثارگرند
سرپرست دانشگاه آزاداسلامی به ارائه گزارشی آماری از حضور خانواده شهدا و ایثارگران در دانشگاه آزاد اسلامی پرداخت و گفت: دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یکی از مهم‌ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی، بستری برای خدمتگزاری به خانواده های شاهد و ایثارگر فراهم کرده که امروز 72 درصد جامعه ایثارگران و فرزندان معظم خانواده شاهد در دانشگاه آزاد اسلامی تحصیل می کنند که حدود 12درصد دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی را تشکیل می دهد.
وی افزود: همچنین در حال حاضر ۵۶۰ عضو هیات علمی و بیش از 2هزار و 200 نفر از کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی از خانواده بزرگ شاهد و ایثارگر هستند.
دکتر نوریان به احداث یادمان شهدای گمنام در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور اشاره کرد و گفت: 245 شهید گمنام در 87 واحد دانشگاهی هستند که از این تعداد 54 یادمان شهدا احداث شده است و مابقی نیز در حال ساخت است که تا پایان سال آماده می شوند. این اقدامات توجه ویژه دانشگاه آزاد اسلامی به فرهنگ ایثار و شهادت را نشان می دهد.
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه تاکید کرد: اگر روزی همه برای دفاع از تمامیت ارضی کشور بسیج شده بودند، امروز این رسالت از طریق تقویت بنیه علمی کشور امکان پذیر شده است که رسالتی به مراتب سنگین تر است. اگر شرایط آن روز اقتضا می کرد که جامعه لباس رزم برتن کند و از جان و خاک و ناموس خود دفاع کند، امروز اولویت های کشور در توسعه علمی و توسعه پایدار است. مقام معظم رهبری امسال را سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامگذاری کرده اند و این رسالت به دانشگاه ها برمی گردد که برای حل مشکلات وارد میدان شوند و کارکنند.
وی افزود: در همین راستا دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان بزرگ‌ترین دستاورد علمی ایران که با درایت امام راحل (ره)، همت والای مقام معظم رهبری و مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی (ره) تأسیس شد و توسعه یافت، می تواند در نشر فرهنگ ایثار و شهادت گامهای موثری بردارد. یکی از این اقدامات تداوم و به روز کردن مفاهیم و مباحث مربوط دوران دفاع مقدس است.
وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی با پتانسیل خود در راستای تحقق شعار سال اقدام خواهد کرد، اظهار داشت: توسعه شرکتهای دانش بنیان و تولید ثروت از داشته ها و دستاوردهای علمی و پژوهشی می تواند در تقویت پایه های اقتصاد مقاومتی موثر باشد. این رسالتی است که دانشگاهیان باید به آن توجه کنند تا دین خود را به کشور ادا کنند.
دکتر نوریان در پایان تاکید کرد: در دانشگاه آزاد اسلامی مصمم هستیم حمایت مادی و معنوی از ایثارگران را نظام مند کنیم و در همین راستا توسعه و تقویت بسیج بر اساس مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در دستور کار است.
در پایان جلسه سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی خاطرات خود مبنی بر نحوه تاسیس مرکز علم جوی و اقیانوسی سازمان هواشناسی کشور جهت پیش بینی مسیر حرکت مین دریایی و کمک به تصمیم گیری های فرماندهان نظامی و همچنین خاطرات اولین روز ورود آزادگان به میهن اسلامی را شرح داد.
 
 
مراسم گرامیداشت سالروز آزادسازی خرمشهر با حضور دکتر علی‌محمد نوریان، سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی و سردار بهمن کارگر، رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در سالن شهید مطهری سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، در این مراسم سردار سرتیپ بسیجی دکتر بهمن کارگر، رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، فتح خرمشهر را نقطه عطف کشور و دفاع مقدس دانست و گفت: «ارتش بعث عراق در ابتدای جنگ اولین شکست خود را تجربه کرد، زیرا آن‌ها مدت‌ها پشت درهای بسته خرمشهر قرار داشتند. بعثی‌ها ارتش و تجهیزات آماده داشتند، در حالی که ما ارتش‌مان تضعیف شده بود؛ سپاه قدرتمند نشده بود و بسیج هم مانند امروز نبود. اما ما توانستیم 19هزار اسیر و 16‌هزار مجروح و کشته عراقی داشته باشیم تا بتوانیم خرمشهر را پس بگیریم.»
کارگر به فرموده امام‌خمینی‌(ره) اشاره کرد و افزود: «امام(ره) گفتند خرمشهر را خدا آزاد کرده است و این حرف بسیار درستی است، زیرا هرکجا که خدا بود، موفق شدیم و هرکجا که گفتیم قرار است خدا آنجا باشد، موفق نشدیم. بنابراین بعد از فتح خرمشهر مردم و مسئولان خودشان را باور کردند و به این اصل رسیدند که ما می‌توانیم؛ و ما می‌توانیم از فتح خرمشهر شکل گرفت.»
رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس درباره جنگ‌طلب خطاب کردن جمهوری اسلامی از سوی برخی کشورها گفت: «برخی‌ ما را جنگ‌طلب معرفی می‌کنند در حالی که 8 سال جنگ بر ما تحمیل شد و می‌دانیم که جنگ خیلی بد است. زمانی که وزیر خارجه ایران و دیپلمات‌های جمهوری اسلامی ایرانی مذاکره می‌کردند (برجام)، رئیس‌جمهور سابق آمریکا به کنگره و صهیونیست‌ها نامه نوشت که باید با ایرانی‌ها مذاکره کنیم. زیرا آن‌ها می‌دانستند زمانی که 8 سال با ما جنگ کرده بودند، دست‌مان خالی بود و کل دنیا پشت عراق ایستاده بود، اما نتوانستند موفق به تصرف ایران شوند، چه برسد به امروز که دست‌مان مانند گذشته خالی نیست.»
او بسیج را ارتش بی‌مدعا خواند و گفت: «داعش همسایه ایران است، زیرا در عراق حضور دارد، اما الحمدلله تاکنون هیچ ضربه‌ و تهدیدی را به ایران نتوانسته‌اند وارد کنند، در حالی که امروز می‌بینیم این گروهی که ساخته خود آمریکایی‌ و انگلیسی‌هاست به اروپا، آمریکا، انگلیس و دیگر کشورها حمله کرده و عملیات تروریستی انجام داده است.»
او در ادامه افزود: «به خاطر دارم شهید سردار همدانی می‌گفتند همه جای سوریه سقوط کرده بود، حتی دمشق جز کاخ بشاراسد سقوط کرده بود، اما با لطف خدا و نیروها و کسب اجازه از بشار اسد توانستیم سوریه را از شر تروریست‌ها آزاد کنیم.»
کارگر گفت: «در زمان جنگ تحمیلی حتی سیم‌ خاردار هم نمی‌توانستیم تولید کنیم و آن را از کشورهای دیگر وارد می‌کردیم. حتی به خاطر دارم شوروی که یکی از حامیان ارتش بعث عراق بود، مانع از ورود سیم‌خاردارها به ایران می‌شد؛ بنابراین جمهوری اسلامی از ابتدا تحریم بوده است و ما نباید از تحریم و تهدید بترسیم. باور کنید که آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند کند، اگر می‌توانست تا به حال انجام داده بود.»
رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در پایان گفت: «ما باید مراقب جنگ نرم و تهاجم فرهنگی دشمنان باشیم و از هیچ چیز دیگری نهراسیم. عراق و سوریه را ما نجات دادیم.»
 
 
مراسم گرامیداشت سالروز آزادسازی خرمشهر با حضور دکتر علی‌محمد نوریان، سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی و سردار بهمن کارگر، رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در سالن شهید مطهری سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، دکتر حسین نصیرزاده، فرمانده مرکز مقاومت بسیج کارکنان وزارت علوم در این مراسم با تبریک آزادسازی خرمشهر گفت: «ما متولد انقلاب هستیم. با انقلاب به دنیا آمدیم و با آن بزرگ شدیم. امید ما و افتخار ما این است که در کنار شهدا بودیم و امروز در کنار ولایت فقیه قرار داریم.»
او افزود: «در گذشته کنار امام‌ راحل بودیم و امروز در کنار رهبر معظم انقلاب ایستاده‌ایم.»
نصیرزاده در بخش دیگری از سخنان خود به تعداد بسیجیان دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و گفت: «امروز بیش از 18هزار نفر در آموزش عالی و دانشگاه‌ها بسیجی داریم و این موضوع برای ما افتخار بسیار بزرگی است.»
فرمانده بسیج کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی گفت: «از خدا می‌خواهیم که به ما توفیق دهد تا در مسیر شهادت قرار بگیریم و اگر این توفیق نصیب‌مان نشد، سرباز نظام و رهبر معظم انقلاب اسلامی باشیم.»

حضور کارکنان بسیجی دانشگاه آزاد اسلامی در اردوی راهیان نور سال1396

فرمانده بسیج کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی: اردوهای فرهنگی راهیان نور فرصت مناسبی برای آشنایی با فرهنگ ایثار و شهادت است.
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا اردوی راهیان نور سال 1396 با حضور چشمگیر کارکنان بسیجی دانشگاه آزاداسلامی در مناطق عملیاتی جنوب کشور در تاریخ 5 فروردین به مدت پنج روز برگزار شد.
دکترحسین نصیرزاده فرمانده بسیج کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی هدف از برگزاری این اردوی فرهنگی را ترویج فرهنگ ایثار و شهادت دانست و گفت: از جمله اهداف برگزاری این اردو مقابله با توطئه فرهنگی دشمنان اسلام و انقلاب است و خانواده ها با حضور در این اردو ضمن آشنایی و الگو گرفتن از سبک زندگی شهدا  در برابر ترویج سبک زندگی غربی که با استفاده از ماهواره و رسانه های مجازی توسط دشمنان انجام می شود به مقابله می پردازند و راهبرد اردوهای راهیان نور فرهنگی تربیتی است. وی اظهار داشت: راهیان نور تبیین کننده و ترویج کننده فرهنگ شهدا که همان فرهنگ ایثار حسینی بوده است را برای جامعه به ارمغان آورده و نسل جوان و آینده را در برابر هجمه های فرهنگی نظام بیگانه بیمه خواهد کرد .
ایشان ضمن قدردانی از کلیه ی کارکنان بسیجی دانشگاه های سراسر کشور در این اردو به حضور چشمگیر بسیجیان دانشگاه آزاداسلامی اشاره و اظهار داشت: کارکنان بسیجی دانشگاه آزاد اسلامی همانند سال های گذشته در این اردوی فرهنگی حضور فعال و پررنگی داشته اند. شایان ذکر است بسیج کارکنان دانشگاه آزاداسلامی همه ساله با حضور در مناطق عملیاتی دوران هشت سال دفاع مقدس سال جدید را با طی کردن در راه و مسیر شهدا آغاز می کنند.
 

همایش فرماندهان و اعضای شورای فرماندهی بسیج کارکنان دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی با حضور سردار سرتیپ پاسدار دکتر غیب پرور جانشین محترم فرمانده کل سپاه و رئیس سازمان بسیج مستضعفین، سرهنگ پاسدار جناب آقای عاشوری ریاست محترم سازمان بسیج ادارات، حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای شاهانی نماینده محترم ولی فقیه در سازمان بسیج کارمندان و سازمان بسیج ادارات،تنی چند از روساو معاونین و مدیران محترم دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در دانشگاه تهران با موضوع تبیین  روند شکل گیری انقلاب اسلامی و تشریح معیارهای انقلابی گری در دانشگاه تهران برگزار شد.